ACT Math · Ratios, rates, and percents
Which option has the lowest price per ounce: A) 16 oz for 4.00, B) 20 oz for 5.20, or C) 32 oz for $7.68?
Which option has the lowest price per ounce: A) 16 oz for $4.00, B) 20 oz for $5.20, or C) 32 oz for $7.68?
Answer and explanation
Answer: C: Option C, $0.24 per oz
Find the price per ounce of each option. Option A is dollars per ounce. Option B is dollars per ounce. Option C is dollars per ounce. Option C has the lowest unit price, choice C. Choice A names a correct unit price, but it is not the lowest. Choice B names the highest unit price. Choice D is wrong because the three unit prices are different. The largest package is not always the best value, so always compute the unit price.
More Ratios, rates, and percents questions
- Question 13The distance a spring stretches varies directly with the weight attached to it. A weight of 5…
- Question 35A jacket originally priced at $80 is marked up 15%, then later marked down 20% from the new price.…
- Question 36A car travels 250 miles using 10 gallons of gas, then travels 180 miles using 6 gallons. What is…
- Question 37An account earns simple interest at an annual rate of 4%. If $2,000 is deposited and left for 3…
- Question 38A recipe uses 3/4 cup of flour to make 12 cookies. How many cups of flour are needed to make 30…
- Question 39A painter can paint a room alone at a rate of 1/5 of the room per hour. After working alone for 2…
Learn the method behind questions like this one
The ACT Math course teaches each tested skill through lessons, step-by-step solutions to sample problems, the complete study guide and full-length practice tests.